Gyakori kérdések a COVID oltással kapcsolatban
Tisztelt Oltásra várók!
Szeretnénk rövid tájékoztatót adni az oltásra várók számára, és egyben eloszlatni minden tévhitet a témával kapcsolatban!
A rendelőben nincs tartósan oltóanyag!
A mindennapos állandó kérdésekre most összefoglaljuk a válaszainkat, hogy csökkentsük a telefonvonalunk leterheltségét.
Tisztelt Páciensünk,
Elindult a COVID védőoltás 3. oltása!
Kérjük Önöket, hogy amennyiben a 2. oltástól eltelt 4 hónap jelentkezzenek be a 3. oltásra, a info@pecelmed.hu email-en, vagy +36 28 738-880-as telefonszámon.
Modernát kapottak kivételével a többiek 3. oltása egyöntetűen Pfizer oltóanyag lesz.
3. emlékeztető oltás, booster oltásokkal, illetve a különböző technológiával előállított vakcinák kombinálásával kapcsolatban eddig nagyon kevés tapasztalat áll rendelkezésre, de folyamatosan jellennek meg ezzel kapcsolatos kutatási eredmények.
A booster oltás elsősorban a sérülékeny, a COVID -19 megbetegedés szempontjából kockázati csoportok részére, idősek, krónikus betegségben szenvedők, elhízottak, immunszuprimált személyek számára megfontolandó. A booster oltásra 4-6 hónappal az alap immunizálás befejezése után kerülhet sor. A heterológ, (alap oltástól eltérő) oltási sorozat erősebb immunválaszt válthat ki.
A fentiek alapján a Sinopharmot, Astra Zeneca-t, Szputnyikot, Janssent kapott páciensek emlékeztető oltására elsősorban Pfizer oltóanyag javasolt. Míg az alapimmunizáláskor Pfizer, vagy Modernát kapott személyek számára elsősorban Sinopharm oltás javasolt, de egyéni megfontolás esetén kaphatják az alapoltáskor adott oltóanyagot is.
dr. Takács Györgyi
Családorvos, Belgyógyász, Üzemorvos
Pécel Med Kft
2119 Pécel Kölcsey u 6
Gyakori kérdések:
1. Mások már kaptak oltás és sokkal fiatalabbak!?
Igen, mert az oltásra jelentkezők listája folyamatosan bővül. Első körökben sokan vacilláltak és a létszámokat fel kellett töltenünk többnyire egyik napról a másikra, így valóban bekerültek néhányan fiatalon. A másik pedig sajnos fialatok között is van speciális betegség és speciális kezelés (transzplantáltak pld.) ami szükségessé teszi a megfelelő védőoltás mielőbbi beadását!
2. Mikor kapok oltást?
Szerencsére egyre többen regisztrálnak az oltásra, így a várólisták pillanatnyilag csak növekednek. A 2.ik oltást már többen megkapták.
Teljesen random, kiszámíthatatlan az oltóanyag beáramlása… de abban a pillanatban nekiállunk a telefonálásnak, értesítésnek, amint kapunk anyagot. Amennyiben súlyos betegség nincs, a haladás kötelezően életkor szerint zajlik!
3. „Súlyos betegség…”
Nem a pajzsmirigy alulműködése vagy az inzulin rezisztenciára kell ilyenkor gondolni. Számos szívműtött, transzplantált, műbillentyűs, stroke-on átesett, cukorbeteg, speciális terápiát kapó, művesekezelt stb. tartozik ide! Őket egyrészt ismerjük, mivel állandó felügyelet alatt állnak, tehát folyamatosan keressük, és próbáljuk előrevenni!
A terhesek és szoptatós anyák is előnyt élveznek pld…
4. Biztosan nem mi oltjuk be Pécelen a rendelőben,
– ha valaha volt kórházi kezelést igénylő allergiás reakciója bármire! – ha valaha volt védőoltás kapcsán kezelést igénylő rosszulléte!
5. Az oltás halasztani kell,
– ha lázas betegsége van,
– alapbetegsége(i) miatt a gondozó orvos nem engedélyezi az oltást pld.
6. Amennyiben covid betegségen átesett
Amennyiben covid betegségen átesett, a védőoltást 3 hónap múlva kaphatja meg, kérem akkor jelentkezzen, email-ben!
7. Amennyiben covid betegségen súlyosabb formáján átesett
Ha valaki átesett a betegség (elsősorban) súlyosabb formáján, akkor a késői szövődmények vizsgálata is javasolt, de legkevesebb 1 hónap eltelte szükséges. Különös tekintettel arra, hogy az immunrendszernek idő kell, hogy magához térjen, tehát egyértelműen veszélyes visszavezényelni a rendelőkbe a „gyógyultakat”. Nyilván amennyiben kórházi kezelés történt, az ott előírt ellenőrzési protokolt fogjuk követni, illetve a beteg állapota felülírhat mindent.
8. Kórházi és rendelőintézeti kapacitás
Felhívnám továbbá mindenki figyelmét arra, hogy a kórházi, rendelőintézeti kapacitás jelenleg nem tesz lehetővé, csak sürgősségi vizsgálatokat. És igazoltan sokszorosa a megfertőződés valószínűsége egészségügyi intézményekben!
9. MÁSODIK oltással kapcsolatos kérdések
– A második oltást mindenki ott fogja megkapni, ahol az elsőt megkapta.
– Az ÁNTSZ küldi ki szigorúan az első oltást megkapottak részére.
– A második oltás időpontja előre nem látható, sem mi , sem az ÁNTSZ előre nem tudja pontosan mikor érkeznek be az oltóanyagok elosztásra. Pl. Astra oltásnál a második oltás, akkor tudjuk korábban beadni, ha megkapjuk, tehát jósolni sem tudjuk, hogy mikor. Amikor megkapjuk, azonnal értesítjük a pácienseinket, tehát telefonálni felesleges!
– Ami még nagyon fontos, hogy jelenleg NEM engedélyezett a különböző oltások keverése, vagyis az első és a második oltás csak azonos lehet!
10. Igazolás
Kérjük vegyék figyelembe, hogy az angol nyelvű oltási igazolást mindenki számára az őt oltó személy/központ fogja leigazolni. Amennyiben mi adtuk az oltást, az oltási kártya befotózásával és email-be való megküldésével (info@pecelmed.hu) elő tudjuk készíteni a nemzetközi oltási lapot és még várakozniuk sem kell!
Köszönjük szépen a megértésüket!
A továbbiakban is mindent meg fogunk tenni annak érdekében, hogy a rendelkezésre álló oltóanyagot mielőbb beadhassuk!
Dr. Takács Györgyi
2119 Pécel Kölcsey u 6.
Kép: Wilfried Pohnke/Pixabay
További aktualizált információ található: nnk.gov.hu honlapon.
Valamint a +36 80 277-455 vagy a +36 80 277-456
További fontos információk
GYORSGOMBOK
KIK NEM OLTHATÓAK ORVOSILAG IGAZOLTAN
Koronavírus oltás esetén is vannak, akik nem kaphatják meg az oltást: Kik nem olthatók orvosilag indokolhatóan? >> Szeretnénk rövid tájékoztatót adni.
POST COVID VIZSGÁLATOK
SARS-CoV-2 fertőzésen átesett páciensek gondozásának aktuális szempontjai
A betegség lefolyásának súlyossága, és a klinikai kép nagyban befolyásolja a kontroll vizsgálatok szükségességét.
KORONAVÍRUS HÍREK
Fontos tájékztató információk a vírussal kapcsolatban
Figyeljünk egymásra!
ÁTESTEM MÁR KORONAVÍRUS-FERTŐZÉSEN?
Nagyon sokakat szeretné megtudni, hogy átesett-e már a fertőzésen. Több vizsgálattal lehet ezt megállapítani.
További hasznos cikkeink, információink
Kapcsolódó cikkeink:
Hasznos cikkek, információk
Kérjen időpontot!